نشانی: خ آزادی، خ بهبودی، نرسیده به نصرت، ساختمان بنیامین، پلاک 145، طبقه 5، واحد 18، مجهز به (2) آسانسور و پارکینگ

دفتر مرکزی: 66097851 مرکز تعمیرات: 66097859 شعبه شرق: 77978135 شعبه هفت تیر: 88836102 شعبه جنوب: 55300568 شعبه غرب: 44153186 شعبه شمال: 26721443 شعبه اسلامشهر و رباط کریم 56746602

تعمیر برد تی کان تلویزیون

تعمیر برد تی کان تلویزیون سونی

تعمیر برد تی کان یکی از حساس ترین تعمیر های موجود است که با استفاده از ابزار و تجهیزات ویژه ای انجام می شود. لازم به ذکر است که به دلیل وظیفه ی مهم و کاربردی بودن برد تی کان (ایجاد ارتباط بین چند قطعه مختلف) ترمیم یا تعمیر و تعویض آن نیز به مراتب حساس تر بوده است.

پس برای تعمیر این قطعه از تلویزیون سونی شما نیاز به یک تیم و کارشناسان حرفه ای دارید که بدون نقص کار تعمیر یا تعویض را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم تا ماهیت برد تی کان را به طور کامل بررسی کرده و سپس درمورد روند تعمیر و مشکلات آن توضیحاتی بدهیم.

برد تی کان چیست؟

به زبان ساده تر برد تی کان مانند یک پل عمل می کند. اما پل میان چه قطعه هایی؟

برای ایجاد تصویر بروی صفحه نمایش تلویزیون چه در برند سونی چه در سایر برند ها، باید بین مین برد و فلت پنل ارتباط برقرار شود. این ارتباط یا به بیان ساده تر این پل همان برد تی کان (T CON) است که اختصار کلمه ی TFT CONTROLLER می باشد.

این برد اطلاعات را ابتدا پردازش می کند و برای ورود اطلاعات برای هریک از بخش های پنل دو بخش مجزا ایجاد می کند. اطلاعات بعد از پردازش در مین برد تلویزیون، از طریق کابل ارتباطی به نام LVDS FLAT به برد تی کان منتقل می شود.

برد تی کان جزیی از پنل است که اطلاعات را به صورت استاندارد از مین برد به پنل منتقل می کند.

این مطلب را از دست ندهید   خاموش شدن پی در پی تلویزیون

حال متوجه حساسیت این قطعه در ایجاد تصویر شده اید و میدانید که در ایجاد تصویر اهمیت زیادی دارد و اگر مشکلی برای این قطعه به وجود آید قطعا نیاز به تعمیر تخصصی دارد. و در این مسئله نیاز به تعمیر کارانی مجرب و قابل اطمینان دارید تا بدون اسیب رساندن به قطعات مجاور، برد تیکان را تعمیر کنند.

تعمیر برد تی کان تلویزیون سونی
تعمیر برد تی کان تلویزیون سونی

مشکلاتی رایج در برد تی کان تلویزیون

عوامل متفاوتی در خرابی این قطعه حساس و پر اهمیت دخیل هستند. آبخوردگی تلویزیون (اسپری کردن هنگام تمیزکاری و یا وجود بخار آب در محیط) و نوسانات برقی (تغییر ناگهانی نوسان برق شهری) و خرابی های طولانی مدت سایر قطعات تلویزیون (مثل خرابی در مین برد و فلت پنل که راه ارتباطی آن ها از طریق تی کان صورت می گیرد) اصلی ترین دلایل خرابی و از کار افتادن برد تی کان می باشد.

اختلال در این قطعه منجر به اختلال در عملکرد تلویزیون می شود که باعث ایجاد علائم و نشانه های خرابی این قطعه مهم است.

برای نمونه اگر تلویزیون به طور ناگهانی و خود به خود قطع می شد، ممکن است منشأ آن برد تی کان باشد که هرچه سریع تر اقدام به رفع و تعمیر آن نمایید.

خرابی در برد تی کان

با توجه به وظیفه ی برد تیکان اگر اختلالی در این برد ایجاد شود مستقیما این اختلال بر روی ایجاد تصویر اثر می گذارد. که موارد زیر شایع ترین عیوب آن می باشد.

  • قطع شدن ناگهانی و خود به خودی تصویر تلویزیون
  • تصویر به دو نیمه تبدیل می شود (تاریک و روشن شدن یک طرف از تصویر نسبت به سمت دیگر آن)
  • اختلال در تصویر تلویزیون به صورتی که در تصویر خطوطی رنگی و یا سیاه و سفید ایجاد می شود.
  • تغییر در فازهای رنگ ها و یا نگاتیو شدن تصویر
  • تصویر سفید می شود
  • خاموش شدن تلویزیون با 5 چشمک
این مطلب را از دست ندهید   سیاه شدن صفحه تلویزیون

نحوه تعمیر برد تی کان تلویزیون

با توجه به مطالب گفته شده و اهمیت این قطعه در ایجاد تصویر در تلویزیون پس تعمیر این قطعه نیز دارای حساسیت خاص و نیاز به داشتن مهارت و تخصص بالایی دارد. لازم به ذکر است که این قطعه قابل تعمیر نیست به دلیل ماهیت و مکان قرار گیری آن بین مین برد و فلت پنل بروز هرگونه خطا از جانب تعمیرکار ممکن است به این دو قطعه نیز آسیب برساند و خصاراتی جبران ناپذیر و هزینه های دو برابر را برای مشتری ایجاد کند.

در نتیجه برد تی کان را باید تعویض کرد. در بعضی موارد اگر مشکل به صورت حاد نباشد تعمیرکاران با نهایت تلاش خود این قطعه را تعمیر می کنند اما گاهی مواقع تعویض تنها راه حل است. برای تعویض نیز باید به اورجینال بودن آن قطعه توجه لازم را داشته باشید.

0/5 (0 نقد و بررسی)
مشکلات تلویزیون سونی

رفع رایج ترین مشکلات تلویزیون سونی

مشکلات تلویزیون سونی. در یک نگاه، تلویزیون سونی ساده به نظر می رسد. با این حال، تلویزیون سونی های مدرن دستگاه های پیچیده ای با …

ادامه مطلب
تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون

راهنمای تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون سونی

 تبدیل گوشی به کنترل تلویزیون. همه تلویزیون سونی‌ اندرویدی اخیر دارای یک کنترل از راه دور صوتی هستند که برای روشن کردن آن، پیمایش رابط …

ادامه مطلب
تلویزیون هوشمند سونی براویا

آشنایی با تلویزیون هوشمند سونی براویا 55X9000H

تلویزیون هوشمند سونی براویا. یکی از لوازم های الکتریکی مهم که امروزه می توان آن را در مکان های گوناگون یافت تلویزیون ها می باشد. …

ادامه مطلب
صفحه سفید تلویزیون

تعمیر صفحه سفید تلویزیون سونی

آیا به صفحه سفید تلویزیون سونی خود خیره شده اید و مطمئن نیستید که برای رفع آن چه کاری انجام دهید؟ اغلب اوقات، کارهایی وجود …

ادامه مطلب
تلویزیون سونی هوشمند

تبدیل تلویزیون سونی به تلویزیون سونی هوشمند

تلویزیون سونی هوشمند . شما می توانید بدون صرف هزینه زیاد، تلویزیون سونی را به روش های مختلف به تلویزیون سونی هوشمند تبدیل کنید. تقریباً …

ادامه مطلب